Skip to main content
Business - Renfrewshire Council
You are in Council and Boards

Local Partnership - Johnstone & Linwood

The new model of Local Partnerships has replaced the Local Area Committees. Key functions such as the administration and disbursement of grants to local organisations have been retained however, the key aim is to ensure that the Local Partnerships reflect the views and requirements of local communities and encourage people to be more involved.
27 September 2018 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour and Co-operative Party
Councillor Alison Ann-Dowling Member 19/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Jacqueline Cameron Member 19/05/2022 - current
Independent
Councillor Andy Doig Member 19/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Audrey Doig Chair 19/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Chris Gilmour Member 19/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Gillian Graham Member 19/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Hood Member 19/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Robert Innes Member 19/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor David McGonigle Member 19/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Iain McMillan Member 19/05/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 appointees/vacancies that match search criteria
Inspector Jim Cast Officer 21/03/2019 - current
Ms Lesley Compston Member 13/02/2019 - current
Mr Iain Cunningham Officer 21/11/2019 - current
Ms Jackie Dougall Officer 20/03/2019 - current
Ms Adele Fraser Member 13/02/2019 - current
Ms Margaret Johnston Member 13/02/2019 - current
Mr Ricky Kelly Member 13/02/2019 - current
Ms Margaret Lavery Member 13/02/2019 - current
Mr George MacDonald Member 21/11/2019 - current
Mr James McLeod Member 21/11/2019 - current

Officers

Officer NameOfficer RoleOfficer Membership Dates
Ms Annabelle Armstrong-Walter Officer 13/02/2019 - current
Ms Diane Gillies Lead Officer 13/02/2019 - current
Euan Gray
euan.gray@renfrewshire.gov.uk

Other Information