Skip to main content
Business - Renfrewshire Council
You are in Council and Boards

Local Partnership - The Villages

The new model of Local Partnerships has replaced the Local Area Committees. Key functions such as the administration and disbursement of grants to local organisations have been retained however, the key aim is to ensure that the Local Partnerships reflect the views and requirements of local communities and encourage people to be more involved.
27 September 2018 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Scottish Labour Party
Councillor Derek Bibby Member 27/09/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Bill Binks Member 27/09/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Jacqueline Cameron Member 27/09/2018 - current
Independent
Councillor Andy Doig Member 27/09/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Audrey Doig Member 27/09/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Natalie Don Member 24/06/2021 - current
Scottish Labour Party
Councillor Alison Jean Dowling Member 27/09/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Hood Chair 24/06/2021 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Scott Kerr Member 27/09/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor James MacLaren Member 27/09/2018 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 25 appointees/vacancies that match search criteria
Mr John Anderson Member 29/01/2019 - current
Ms Anne-Marie Balfour Member 29/01/2019 - current
Mr David Blair Vice Chair 29/01/2019 - current
Mr Sandy Clark Member 02/11/2018 - current
Ms Heather Cunningham Officer 18/03/2019 - current
Mrs Margaret Dundas Member 02/11/2018 - current
Mr James Fletcher Member 21/03/2019 - current
Ms Meg Gilzean Member 29/01/2019 - current
Mr Stuart Graham Officer 31/01/2019 - current
Mr Nigel Hobbs Member 25/10/2019 - current

Officers

Officer NameOfficer RoleOfficer Membership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 officers/vacancies that match search criteria
Ms Annabelle Armstrong-Walter Officer 31/01/2019 - current
Ms Elaine Currie Officer 31/01/2019 - current
Ms Laura McIntyre Officer 31/01/2019 - current
Mr Oliver Reid Lead Officer 09/11/2018 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Other Information