You are in Council and Boards

Finance, Resources and Customer Services Policy Board

The remit of this Board includes Corporate Asset and Facilities Management; Civic Functions; Customer and Business Services; Human Resources and Organisational Development ICT; Risk Registers; Procurement; Renfrewshire Licensing Forum; Renfrewshire Valuation Joint Board; Scotland Excel; Trading Operations; Better Council Change Programme; and Building Services
18 May 2017 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 18 of 18 meetings found in selected date range
30 January 201914:0015:00Council Chambers (Renfrewshire)Occurred
27 March 201914:0015:00Council Chambers (Renfrewshire)Occurred
23 April 201914:0015:00Council Chambers (Renfrewshire)Occurred
05 June 201914:0015:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
04 September 201914:0016:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
13 November 201914:0016:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
29 January 202014:0016:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
25 March 202014:0016:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tom Begg Member 30/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Bill Brown Member 24/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Audrey Doig Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Provost Lorraine Cameron Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Jim Harte Member 24/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Hood Member 28/09/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Kenny MacLaren Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor John McNaughtan Depute Convener 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Iain Nicolson Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Jim Paterson Member 18/05/2017 - current
democratic-services@renfrewshire.gov.uk