You are in Council and Boards

Leadership Board

The remit of this Board includes Economy, Regeneration, Development and Renewal; Adult Social Care and Health Integration; Best Value and Performance Management; Corporate Planning and Community Empowerment; Corporate Communications and Marketing; Digital Inclusion; Glasgow City Region City Deal Project; Leisure and Culture Trust; Paisley legacy; Performance Management; Public Service Reform; Strategic Leadership and Oversight; Tackling Poverty and Welfare Reform; Economic Development; Employment; Tourism; Town Centres management and Events.
17 May 2012 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 28 of 28 meetings found in selected date range
20 February 201913:0014:00Council Chambers (Renfrewshire)Occurred
01 May 201913:0014:00Council Chambers (Renfrewshire)Occurred
19 June 201913:0014:00Council Chambers (Renfrewshire)Occurred
18 September 201913:0014:00Council Chambers (Renfrewshire)Occurred
04 December 201913:0014:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
19 February 202013:0014:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
29 April 202013:0014:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
17 June 202013:0014:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor Jacqueline Cameron Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Eddie Devine Member 24/05/2017 - current
Independent
Councillor Andy Doig Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Jim Harte Member 27/06/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Lisa-Marie Hughes Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor James MacLaren Member 22/05/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Eileen McCartin Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Cathy McEwan Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Marie McGurk Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor John McIntyre Member 22/05/2017 - current
lilian.belshaw@renfrewshire.gcsx.gov.uk
lilian.belshaw@renfrewshire.gcsx.gov.uk
0141 618 7112

Other Information