You are in Council and Boards

Local Partnership - Paisley East

The new model of Local Partnerships has replaced the Local Area Committees. Key functions such as the administration and disbursement of grants to local organisations have been retained however, the key aim is to ensure that the Local Partnerships reflect the views and requirements of local communities and encourage people to be more involved.
27 September 2018 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 14 of 14 meetings found in selected date range
15 February 2023 - 18:00 : 19:00Microsoft TEAMS platformScheduled 
10 May 2023 - 18:00 : 19:00Microsoft TEAMS platformScheduled 
06 September 2023 - 18:00 : 19:00Microsoft TEAMS platformScheduled 
29 November 2023 - 18:00 : 19:00Microsoft TEAMS platformScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor Jennifer Adam Chair 06/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Graeme Clark Member 06/05/2022 - current
Labour and Co-operative Party
Councillor Carolann Davidson Member 06/05/2022 - current
.
Councillor Eddie Devine Member 06/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Neill Graham Member 06/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Bruce MacFarlane Member 06/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Kenny MacLaren Member 06/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Mags MacLaren Member 06/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Janis McDonald Member 06/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Marie McGurk Member 06/05/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
12
Page 2 of 2, Displaying items 11 to 13 of 13 appointees/vacancies that match search criteria
Dr Andrew Ramsay Member 18/10/2019 - current
Vacancy  
Vacancy  

Officers

Officer NameOfficer RoleOfficer Membership Dates
Ms Annabelle Armstrong-Walter Officer 11/03/2019 - current
Ms Laura McIntyre Officer 11/03/2019 - current
Mr John Trainer Lead Officer 11/03/2019 - current
Vacancy  
democratic-services@renfrewshire.gov.uk
07483410945

Other Information