12
There was submitted a report by the Director of Finance & Resources relative to representation on various joint committees, boards and outside bodies and invitations to nominate or appoint representatives as appropriate.
Section three of the report provided additional information in relation to the Local Partnership arrangements. The appendix to the report detailed those bodies to which the Council was entitled to representation and the nature of that representation. It was noted that in some instances representation was restricted to elected members whereas in other instances representation might be by elected members and/or officers. Where an officer had been appointed previously they would remain in this position and no appointment was required unless detailed in the appendix. The report intimated that the Council’s existing third party/public liability insurance would indemnify elected members and officers against any legal liability to third parties whilst they were undertaking the statutory functions of the Council as members of Joint Committees or Boards.
The report highlighted that Guidance notes were available within the members’ library on the committee management information system (CMIS) in relation to the duties of a company director and a charity trustee. In addition, it was noted, that the Councillors’ training and development programme 2022 included briefings on the roles and responsibilities of directors and on Arms-Length External Organisations (ALEOs) for those members who were appointed. The report further intimated that as a member’s primary duty when acting for an outside body (albeit that he/she had been appointed or nominated to that body by the Council) was to act in the best interests of that body, the responsibility for ensuring that appropriate insurances were in place lay with the external body. The Council’s insurance policy did not cover the actions of elected members and officers in such circumstances and it was therefore essential that the organisation had appropriate insurance in place to indemnify members and officers against any legal liability. The report proposed that appointments were not taken up until the Director of Finance & Resources had confirmed that appropriate insurance policies were in place.
Councillor Nicolson, seconded by Councillor Cameron, moved that the Council agrees to the following appointments of elected members and officers to Joint Boards and other Bodies:-
Association for Public Sector Excellence (APSE): Councillors Shaw and McNaughtan (substitute member)
APSE – Scottish Region: Councillors Shaw and McNaughtan (substitute member)
Clyde and Loch Lomond Local Plan District Joint Committee: Councillors Paterson and MacFarlane (substitute member)
Clyde Valley Learning & Development Project Joint Committee: Councillors Rodden and Paterson (substitute member)
Community Planning Oversight Group: Councillors Adam, Steel, McGurk, Nicolson, Paterson and Shaw and 1 elected member from the opposition.
Cultural Recovery and Renewal Fund Panel: Councillor Hughes
Renfrewshire Fairtrade Steering Group: Councillors Nicolson and Paterson
Glasgow & The Clyde Valley Strategic Development Planning Authority: Councillor McNaughtan and 1 member from an opposition group
Glasgow Airport Flight Path Fund: Councillor Nicolson and one member from opposition groups
Glasgow City Region Education Committee: Councillors Rodden and Paterson (substitute
member)
Houston Old School Trust: Councillor Audrey Doig, Head of Property Services and one opposition member
Linstone Housing Association: Councillor Steel
Local Partnership - Erskine, Inchinnan, Bishopton & Langbank: Councillor Campbell as chair
Local Partnership – Gleniffer: Councillor MacFarlane as chair
Local Partnership – Johnstone & Linwood: Councillor Audrey Doig as chair
Local Partnership – Paisley East: Councillor Adam as chair
Local Partnership – Paisley North, West & Central: Councillor McNaughtan as chair
Local Partnership – Renfrew: Councillor Shaw as chair
Local Partnership – The Villages: Councillor Innes as chair
Lowland Reserve Forces’ and Cadets’ Association: 1 member from main opposition group
Member Officer Group - Public Protection: Councillors Adam, J Cameron and Nicolson 2 members from the main opposition party and one other member from the other political parties
Miss Elizabeth Kibble’s Trust: Provost
NHS Greater Glasgow & Clyde Board: Councillor Cameron
Nuclear Free Local Authorities: Councillors Audrey Doig and Paterson (substitute member)
PACE Theatre Company: Councillor Hughes
Paisley Museum Reimagined Limited: Councillor Nicolson
Future Paisley Partnership Board –Councillors Hughes and Nicolson and 3 from opposition
parties
Provost’s Community Awards Judging Panel: Provost
Renfrewshire Access Panel: Councillor K MacLaren
Renfrewshire Area Support Team: Councillor Hughes
Renfrewshire Citizens Advice Bureau: Councillor Paterson and McEwan
Renfrewshire Economic Leadership Panel: Leader of the Council/Councillor Nicolson
Renfrewshire Educational Trust: Councillors Hughes and Steel
Renfrewshire Health and Social Care Partnership Integration Joint Board - Councillors Adam, Cameron and Airlie-Nicolson. Councillors Innes, Campbell and M MacLaren (substitute members); Councillors Hughes and J Paterson (substitute member) and one member of the opposition
OneRen (formerly) Renfrewshire Leisure Limited Board of Directors: Councillor Hughes and 2 members of the opposition groups/members,
Renfrewshire Local Outdoor Access Forum: Member of the opposition
Renfrewshire Valuation Joint Board: Councillors Audrey Doig, MacFarlane, K MacLaren, M MacLaren, and Steel and Councillors Adam, Campbell, Hughes, McNaughtan and Paterson (substitute members); and 3 members and 3 substitute members from the opposition
Scotland Excel – Executive Sub-committee: Councillors Shaw and Airlie-Nicolson (substitute member)
Scotland Excel – Joint Committee: Councillors Shaw and Airlie-Nicolson (substitute member)
Scottish Councils’ Committee on Radioactive Waste Management: Councillor Campbell
Strathclyde Concessionary Travel Scheme Joint Committee: Councillors McEwan and Steel (substitute member)
Strathclyde Partnership for Transport: Councillors Paterson and Steel (substitute member)
West of Scotland Archaeology Services Joint Committee: Councillors N Don and M MacLaren (substitute member)
West of Scotland European Forum: Councillors Steel and Campbell (substitute member)
West of Scotland Road Safety Forum Steering Group: Councillors M MacLaren and Steel (substitute member)
Williamsburgh Housing Association: Councillor M MacLaren
Councillor N Graham, seconded by Councillor Leishman, moved as a first amendment that,
in addition, Council agrees to appoint the following members to the following committees, boards and other bodies.
Future Paisley Partnership Board – 1 Conservative member
OneRen – 1 Conservative member
Provosts Community Awards Judging Panel – 1 Conservative member
Renfrewshire Valuation Joint Board – 1 (Conservative Member) & 1 (Conservative substitute Member)
Lowland Reserve Force and Cadet Association – Councillor McGonigle
Houston Old School Trust - Councillor McGonigle
Glasgow Airport Flight Path Fund – Councillor James MacLaren
Councillor Andy Doig, seconded by Councillor Hannigan, moved as a second amendment that Councillor Hannigan be appointed to OneRen.
Councillor McMillan, seconded by Councillor Ann-Dowling, moved as a third amendment that Council agrees to appoint the following members to the following committees, boards and other bodies.
Community Planning Oversight Group – 2 Labour members
Future Paisley Partnership Board – 2 Labour members
Glasgow & The Clyde Valley Strategic Development Planning Authority – 1 Labour member
Glasgow Airport Flight Path Fund - Councillor Mullin
Houston Old School Trust - Councillor Ann-Dowling
Local Partnership - Erskine, Inchinnan, Bishopton & Langbank: Councillor Mullin as chair
Local Partnership – Gleniffer: Councillor Montgomery as chair
Local Partnership – Johnstone & Linwood: Councillor Hood as chair
Local Partnership – Paisley East: Councillor Davidson as chair
Local Partnership – Paisley North, West & Central : Councillor McDonald as chair
Local Partnership – Renfrew: Councillor G Graham as chair
Local Partnership – The Villages: Councillor Grady as chair
OneRen – 1 Labour member
Provosts Community Awards Judging Panel – 1 Labour member
Renfrewshire Citizens Advice Bureau – 1 Labour member
Renfrewshire Educational Trust- 1 Labour member
Renfrewshire Fairtrade Steering Group- 1 Labour member
Renfrewshire Health and Social Care Partnership Integration Joint Board – Councillor McMillan.
Renfrewshire Local Outdoor Access Forum- 1 Labour member
Renfrewshire Valuation Joint Board – 2 Labour members
Strathclyde Partnership for Transport - 1 Labour member
Adjournment
The meeting adjourned at 11.25 a.m. and reconvened at 11.50 a.m.
In terms of Standing Order 27 Councillors Nicolson and Cameron, being the mover and seconder of the motion, accepted the second amendment by Councillor Andy Doig, seconded by Councillor Hannigan.
A vote was then taken between the motion, as amended, and the remaining two amendments by Councillor N Graham, seconded by Councillor Leishman and Councillor McMillan, seconded by Councillor Ann-Dowling respectively.
On the roll being called between the motion and first amendment, the following members voted for the first amendment: Councillors N Graham, Gray, Leishman, J MacLaren and McGonigle.
The following members voted for the motion: Councillors Adam; Airlie-Nicolson; Burns; J Cameron; Provost L Cameron; Campbell; Andy Doig; Audrey Doig; Hannigan; Hughes; Innes; MacFarlane; K MacLaren; M MacLaren; McEwan; McGurk; McNaughtan; Mylet; Nicolson; Paterson; Rodden; Shaw; and Steel.
The following members abstained: Councillors Ann-Dowling; Clark; Davidson; Devine; Gilmour; Grady; G Graham; Hood; McCulloch; McDonald; McGuire; McMillan; Montgomery; Mullin; and Smith.
5 members having voted for the first amendment, 23 members having voted for the motion and 15 members having abstained, the motion was accordingly declared carried.
On the roll being called between the motion and second amendment, the following members voted for the second amendment: Councillors Ann-Dowling; Clark; Davidson; Devine; Gilmour; Grady; G Graham; Hood; McCulloch; McDonald; McGuire; McMillan; Mullin; and Smith.
The following members voted for the motion: Councillors Adam; Airlie-Nicolson; Burns; J Cameron; Provost L Cameron; Campbell; Andy Doig; Audrey Doig; Hannigan; Hughes; Innes; MacFarlane; K MacLaren; M MacLaren; McEwan; McGurk; McNaughtan; Mylet; Nicolson; Paterson; Rodden; Shaw; and Steel.
The following members abstained: Councillors N Graham, Gray, Leishman, J MacLaren, McGonigle and Montgomery.
14 members having voted for the second amendment, 23 members having voted for the motion and 6 members having abstained, the motion was accordingly declared carried.
DECIDED:
(a) That the Council agrees to the following appointments of elected members to Joint Boards and other Bodies:-
Association for Public Sector Excellence (APSE): Councillors Shaw and McNaughtan (substitute member)
APSE – Scottish Region: Councillors Shaw and McNaughtan (substitute member)
Clyde and Loch Lomond Local Plan District Joint Committee: Councillors Paterson and MacFarlane (substitute member)
Clyde Valley Learning & Development Project Joint Committee: Councillors Rodden and Paterson (substitute member)
Community Planning Oversight Group: Councillors Adam, Steel, McGurk, Nicolson, Paterson and Shaw and 1 elected member from the opposition.
Cultural Recovery and Renewal Fund Panel: Councillor Hughes
Renfrewshire Fairtrade Steering Group: Councillors Nicolson and Paterson
Glasgow & The Clyde Valley Strategic Development Planning Authority: Councillor McNaughtan and 1 member from an opposition group
Glasgow Airport Flight Path Fund: Councillor Nicolson and one member from opposition groups
Glasgow City Region Education Committee: Councillors Rodden and Paterson (substitute member)
Houston Old School Trust: Councillor Audrey Doig, Head of Property Services and one opposition member
Linstone Housing Association: Councillor Steel
Local Partnership - Erskine, Inchinnan, Bishopton & Langbank: Councillor Campbell as chair
Local Partnership – Gleniffer: Councillor MacFarlane as chair
Local Partnership – Johnstone & Linwood: Councillor Audrey Doig as chair
Local Partnership – Paisley East: Councillor Adam as chair
Local Partnership – Paisley North, West & Central: Councillor McNaughtan as chair
Local Partnership – Renfrew: Councillor Shaw as chair
Local Partnership – The Villages: Councillor Innes as chair
Lowland Reserve Forces’ and Cadets’ Association: 1 member from main opposition group
Member Officer Group - Public Protection: Councillors Adam, Cameron and Nicolson 2 members from the main opposition party and one other member from the other political parties
Miss Elizabeth Kibble’s Trust: Provost
NHS Greater Glasgow & Clyde Board: Councillor Cameron
Nuclear Free Local Authorities: Councillors Audrey Doig and Paterson (substitute member)
PACE Theatre Company: Councillor Hughes
Paisley Museum Reimagined Limited: Councillor Nicolson
Future Paisley Partnership Board –Councillors Hughes and Nicolson and 3 from opposition parties
Provost’s Community Awards Judging Panel: Provost
Renfrewshire Access Panel: Councillor K MacLaren
Renfrewshire Area Support Team: Councillor Hughes
Renfrewshire Citizens Advice Bureau: Councillor Paterson and McEwan
Renfrewshire Economic Leadership Panel: Leader of the Council/Councillor Nicolson
Renfrewshire Educational Trust: Councillors Hughes and Steel
Renfrewshire Health and Social Care Partnership Integration Joint Board - Councillors Adam, Cameron and Airlie-Nicolson. Councillors Innes, Campbell and M MacLaren (substitute members); Councillors Hughes and J Paterson (substitute member) and one member of the opposition
OneRen (formerly) Renfrewshire Leisure Limited Board of Directors: Councillors Hughes and Hannigan and 1 member of the other opposition groups/members,
Renfrewshire Local Outdoor Access Forum: Member of the opposition
Renfrewshire Valuation Joint Board: Councillors Audrey Doig, MacFarlane, K MacLaren, M MacLaren, and Steel and Councillors Adam, Campbell, Hughes, McNaughtan and Paterson (substitute members); and 3 members and 3 substitute members from the opposition
Scotland Excel – Executive Sub-committee: Councillors Shaw and Airlie-Nicolson (substitute member)
Scotland Excel – Joint Committee: Councillors Shaw and Airlie-Nicolson (substitute member)
Scottish Councils’ Committee on Radioactive Waste Management: Councillor Campbell
Strathclyde Concessionary Travel Scheme Joint Committee: Councillors McEwan and Steel (substitute member)
Strathclyde Partnership for Transport: Councillors Paterson and Steel (substitute member)
West of Scotland Archaeology Services Joint Committee: Councillors N Don and M MacLaren (substitute member)
West of Scotland European Forum: Councillors Steel and Campbell (substitute member)
West of Scotland Road Safety Forum Steering Group: Councillors M MacLaren and Steel (substitute member)
Williamsburgh Housing Association: Councillor M MacLaren; and
(b) That the names of appointees for the remaining vacant positions be submitted to the Head of Corporate Governance by 5.00 pm on Tuesday 24 May 2022.