Skip to main content
Business - Renfrewshire Council
You are in Council and Boards

Finance, Resources and Customer Services Policy Board

The remit of this Board includes Corporate Asset and Facilities Management; Civic Functions; Customer and Business Services; Human Resources and Organisational Development ICT; Risk Registers; Procurement; Renfrewshire Licensing Forum; Renfrewshire Valuation Joint Board; Scotland Excel; Trading Operations; Better Council Change Programme; and Building Services
18 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 27 of 27 meetings found in selected date range
05 March 202110:0011:00Teams - virtual meetingOccurred
31 March 202114:0016:00Teams - virtual meetingOccurred
02 June 202114:0016:00Teams - virtual meetingOccurred
01 September 202114:0016:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
10 November 202114:0016:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
02 February 202214:0016:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 
30 March 202214:0016:00Council Chambers (Renfrewshire)Scheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tom Begg Member 30/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Bill Brown Member 24/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Audrey Doig Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Provost Lorraine Cameron Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Neill Graham Member 21/12/2020 - current
Scottish Labour Party
Councillor Jim Harte Member 24/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Hood Member 28/09/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Kenny MacLaren Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor John McNaughtan Depute Convener 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Iain Nicolson Member 18/05/2017 - current
democratic-services@renfrewshire.gov.uk